نخستین کنگره بین‌المللی اداره راه‌های هوایی و بیهوشی در جراحی سر و گردن
(30 اردیبهشت تا اول خرداد 1388، پژوهشگاه نیرو، تهران)

1st International Congress of Airway Management and Anesthesia in Head and Neck Surgery (ICAAHN)
(20-22 May, 2009, Niroo Institue Research Center, NIR)

با توجه به در دسترس نبودن وب سایت کنگره، هدف از ایجاد برگه اختصاصی کنگره در دسترس قرار دادن داده های مربوط به کنگره شامل کتابچه و گالری تصاویر برای شرکت کنندگان در کنگره و سایر بازدیدکنندگان می باشد.

سخنرانی دکتر باقر لاریجانی در مراسم افتتاحیه

سخنرانی دکتر باقر لاریجانی در مراسم افتتاحیه

نخستین کنگره بین‌المللی اداره راه‌های هوایی و بیهوشی در جراحی سر و گردن از تاریخ ۳۰ اردیبهشت تا اول خردادماه ۸۸ در محل پژوهشگاه نیرو در تهران برگزار شد. هدف از برگزاری کنگره جمع آوری و ارایه مطالب مفید بالینی و مبتنی بر شاهد محققین و صاحب نظران محترم در سطح ملی و جهانی بوده است. کنگره دارای ۵/۱۱ امتیاز باز آموزی و ۳ امتیاز سخنرانی جهت اعضای محترم جامعه پزشکی شامل متخصصین بیهوشی، متخصصین مراقبت های ویژه، جراحان فک و صورت، جراحان پلاستیک، ترمیمی و زیبایی، جراحان سر و گردن، جراحان توراکس، متخصصین تروما و طب اورژانس، متخصصین ریه، پزشکان و دندانپزشکان عمومی، متخصصین و پژوهشگران بالینی، دستیاران بالینی، پرستاران بیهوشی، پرسنل پرستاری و تکنسین های بیهوشی بوده است

دکتر لاریجانی رئیس کنگره با اشاره به تدوین برنامه توسعه علمی و فنآوری کشور گفت: خوشبختانه با بررسی شرایط فعلی و ظرفیت های ممکن برای رسیدن به برنامه توسعه علمی و فنآوری کشور بر اساس سند چشم انداز از حدود 2 سال قبل تا کنون تعدادی از صاحبنظران در حال تدوین سند توسعه علمی و نقشه جامع علمی کشور می باشند.

این گزارش می افزاید: دکترمصطفی صادقی دبیرکل کنگره نیز در این مراسم ضمن خیر مقدم به حضار با اشاره به اهمیت رشته پزشکی در ایران باستان گفت: پزشکی کهن ایران و جهان اسلام و تاریخ آن، گهری ناسفته و دری نایافته است که دست بیداد زمان اگر چه پاره ای از درخشندگی های آن را به بوته فراموشی سپرده است، اما بررسی مقایسه ای دانش مدرن کنونی با رساله های سده های دور به خوبی نشان از رشد دانش پزشکی ایران کهن دارد. وی در ادامه سخنان خود در خصوص اهمیت وظیفه مدیریت راه هوایی گفت: مدیریت راه هوایی نهادی ترین مسئولیت یک متخصص بیهوشی است. وی در ادامه به سخنان پروفسور توماس گال اشاره کرد و گفت: وظیفه اصلی یک متخصص بیهوشی فراهم آوردن تنفس کافی برای بیمار بوده و حیاتی ترین عنصر فراهم نمودن پشتیبانی تنفسی و مدیریت راه هوایی است.

در ادامه این کنگره دکتر زاهد حسین خان دبیر علمی کنگره از پشتیبانی های ریاست دانشگاه، دکتر باقر لاریجانی و دیگر همکاران امور بین الملل که در اجرای این همایش پر اهمیت یاریگر شدند قدردانی و تشکر نمود. وی از پزشک بزرگ و معروف ایرانی ابن سینا به عنوان پیشرو ارائه مفهوم لوله گذاری تراشه های امروزین و حتی فیبروسکوپی یاد کرد. گفتنی است در ادامه این کنگره از حمایت و پشتیبانی شرکتهای احیا درمان پیشرفته، شرکت پویندگان راه سعادت، شرکت فنون آزمایشگاهی، شرکت GSK، شرکت مهندسی پرتو رایان درمان و شرکت پرشیا تشکر و قدرانی شد.

سخنرانی دکتر مصطفی صادقی در مراسم افتتاحیه

سخنرانی دکتر مصطفی صادقی در مراسم افتتاحیه

دکتر صادقی دبیر کنگره و مدیر گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که تا پیش از پیدایش بیهوشی نوین امکان انجام اعمال جراحی مهم و طولانی وجود نداشت، اظهار کرد: بخش مهمی از علم جدید بیهوشی مدیون گسترش علوم مربوط به اداره راه هوایی است به گونه‌ای که امروزه نه تنها بخش مهمی از بیهوشی را تشکیل می‌دهد، بلکه در احیای قلبی ریوی افراد دچار ایست قلبی و مراقبت از بیماران به شدت بد حال در بخش‌های مراقبت‌های ویژه کاربرد اساسی دارد.

وی با اشاره به پیچیدگی اداره راه‌های هوایی و بیهوشی در جراحی‌های سر و گردن و ارتباط مستقیم آن با حفظ حیات بیمار افزود: از این رو با توجه به عدم برگزاری گردهمایی فراگیر در این زمینه و نیازهای موجود، گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی تهران به برگزاری این کنگره با دعوت از اساتید صاحب نام خارجی و داخلی این رشته فوق تخصصی اقدام کرده است. دکتر صادقی، معرفی نوآوری‌ها و دستاوردهای متخصصان داخل کشور درعرصه بین المللی را از مهم‌ترین اهداف این کنگره برشمرد و یادآورشد: با دعوت از اساتید صاحب نام و مطرح دانشگاه‌های معتبر جهان، گامی در جهت انتقال علم روز جهان و همچنین آشنایی متخصصان و محققان داخلی برداشته شده است.

دبیر کنگره و مدیر گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که چندین دانشگاه و بیش از ۱۵ استاد برجسته از کشورهای آلمان،‌ فرانسه، ایتالیا، امریکا، مالزی، هند و پاکستان برای شرکت، سخنرانی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی در این کنگره اعلام آمادگی کرده‌اند، گفت: این کنگره دارای امتیاز آموزش مداوم و سخنرانی برای کلیه گروه‌های تخصصی و فوق تخصصی بیهوشی و جراحی مرتبط، داخلی، پزشکان و دندان پزشکان عمومی و گروه پیراپزشکی است.

اولین کنگره بین المللی اداره راه هوایی و بیهوشی در جراحی سرو گردن با حضور دکتر لاریجانی رئیس کنگره و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر مصطفی صادقی دبیر کل کنگره، دکتر زاهد حسین خان دبیر علمی کنگره، انجمن انستزیولوژی و مراقبت های ویژه ایران، میهمانانی از مرکز دانشگاهی ماریا ویکتوریا تورین ایتالیا، نهاد مطالعات پزشکی ایتالیا، انجمن بیهوشی پاکستان، سازمان نظام پرستاری ایران و جمعی از اساتید متخصص ایرانی و خارجی در سالن خلیج فارس شرکت توانیر برگزار شد. دکتر لاریجانی رئیس دانشگاه ضمن خیر مقدم به حضار گفت: خوشحالیم از اینکه گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی تهران بیشترین دانش آموخته را دارد این باعث افتخار برای دانشگاه و کشور ما است. وی همچنین گفت: اداره راههای هوایی بیماران در ابعاد مختلف بالینی و تکنولوژیک مورد توجه رشته های مختلف گروه پزشکی است. وی به اهمیت و پیشرفت رشته بیهوشی در کشور ایران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه در سالهای اخیر یکی از رشته هایی که در کشور ما پیشرفت نسبتاً تند در تولید علم و آموزش داشته است رشته های گروه پزشکی است.

به گزارش کیهان، دکتر افشین جعفرزاده به مناسبت برپایی «اولین کنگره بین المللی اداره راه هوایی و بیهوشی در جراحی های سر و گردن» که 30 اردیبهشت ماه تا اول خرداد در محل پژوهشگاه نیروی تهران برپا شد سخن گفت و با اعلام این مطلب افزود: اولین وظیفه متخصصان بیهوشی به هنگام بیهوش کردن، انجام مراقبت های ویژه و احیای قلبی- ریوی (بیماران دچار ایست قلبی) و کنترل راه هوایی بوده، زیرا در این مواقع ثانیه ها هم در بازگشت بیمار به حالت سلامت موثرند. وی تصریح کرد: در این کنگره متخصصان بیهوشی آخرین تکنیک های حمایت های تنفسی را به پزشکان به ویژه پزشکان عمومی و دندانپزشکان ارایه می دهند.

دکتر جعفرزاده از بیماران دچار سوختگی به عنوان یکی از سخت ترین موارد کنترل راه هوایی (مجاری تنفسی) نام برد که در گذشته با سوراخ کردن گردن (تراکئستومی) به روش جراحی، راه هوایی برای آنان ایجاد می شد، اما در شیوه های جدید بدون جراحی، سوراخ هایی در ناحیه گردن ایجاد می شود که با گذشت زمان زخم ها زودتر بهبود یافته و برخلاف روش های قبلی اثری از آن باقی نمی ماند. وی کنترل راه هوایی بیماران را از شیوه های ساده تا روش هایی که نیازمند تجهیزات پیشرفته هستند، برشمرده، افزود: در مواردی ابزارهای نوین این رشته در کنار مهارت متخصص بیهوشی نقش مهمی را در بازگرداندن حیات بیمار ایفا می کنند. به همین منظور یکی از اهداف برگزاری این کنگره آشنایی متخصصان این رشته و دیگر رشته های پزشکی با دستاوردهای جدید اداره راه هوایی و بیهوشی در جراحی های سر و گردن است.

عناوین:

راه هوایی و تروما، اداره راه هوایی اورژانس، ارزیابی راه هوایی، صدمات طناب نخاعی / بیماری ها و مدیریت راه هوایی، تکنیک های جراحی در مداخلات راه هوایی، انتوباسیون رتروگراد و TJV، تکنیک های لیزر، ضایعات کرانیو – ماگزیلو – فاشیال و اداره راه هوایی، داروشناختی و اداره راه هوایی، اداره راه هوایی در جهان توسعه یافته امروزی، اصول اخلاقی و اداره راه هوایی، ابزار اداره راه هوایی، سوختگی ها و اداره راه هوایی، بیهوشی در جراحی مغز و اعصاب، بیهوشی در جراحی فک و صورت، بیهوشی در جراحی تراشه، بیهوشی در جراحی های گردن، تراکئوستومی اتساعی از طریق پوست (PDT)، برونکوسکوپی فایبر اپتیک، بی حسی موضعی و بلوک های سر و گردن، آپنه انسدادی خواب، CPAP / PEEP، جراحی روبوتیک، شبیه سازی، تدبیر درد مزمن در ناحیه سر و گردن، مانیتورینگ وضعیت مغز، مانیتورینگ عمق بیهوشی، مانیتورینگ عصب فاشیال، دستاوردهای نوین در بیهوشی سر و گردن، اساس مولکولی نوروآنستزی

S: http://publicrelations.tums.ac.ir

رئیس کنگره دکتر باقر لاریجانی

دبیر علمی کنگره دکتر زاهد حسین خان

دبیر کل کنگره دکتر مصطفی صادقی

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید123456789101112131415161718